Dnes tutoriál, ktorý je viac menej všeobecný a platí nielen pre GIMP. Nástroj Krivky (Curves) je skalpelom na fotky. Dokáže nielen meniť kontrast, ale vytvárať aj zaujímavé farebné variácie obrázku. Tak poďme na to :)

Zoznámte sa, moje krivky

Dialóg na úpravu kriviek je jednoduchý. Hore nájdeš uložené predvoľby. Pod nimi je výber kanálov. Štandardne sa upravuje kompozitný, teda všetky farebné zložky naraz. Potom je na výber samostatne každá z RGB farieb a prípadne alfa kanál masky. Vpravo je výber typu histogramu. Pravdupovediac, som zvyknutý na lineárny histogram, keďže tento typ nájdeš takmer všade, aj vo foťákoch.
Najväčšiu časť okna zaberá samotné okno s krivkou a čiarou, ktorá ukazuje akú hodnoty som vybral v obrázku. Ak nevieš, čo mám na mysli, stačí vybehnúť kurzorom na obrázok a kurzor sa zmení na pipetku a môžeš si “nabrať” farbu. Táto čiara reprezentuje jasovú zložku nabranej farby.  Hodí sa to napríklad, keď nechcem prepáliť nejakú špecifickú farbu. Táto čiara mi určí hranicu, pokiaľ môžem bezpečne upravovať.
No a pod krivkou je voľba typu krivky. Krivku môžeš mať plynulú, niečo ako b-spline krivky v Inkscape, alebo si ju nakresliť ručne. Pre prirodzené prechody je lepšie používať plynulú verziu, ale niekedy sa človek nevyhne ostrým prechodom.

Dialóg Krivky (Curves)

Dialóg Krivky (Curves)

Tak, máš pred sebou čarovné okienko s rovnou uhlopriečkou. To znamená, že zatiaľ si nespravil žiadne úprave. No poďme to zmeniť. Ľavý dolný roh reprezentuje čiernu farbu v obrázku, pravý horný zas bielu farbu.  Ak by si ľavý bod posunul úplne vľavo hore, dostaneš biely obrázok. Je to preto, lebo si práve všetky jasové zložky farieb vyburcoval na 100%. Presný opak by nastal, ak by si pravý horný bod posunul vpravo dole. Čistá čierna farba. No a ak by si tieto rohy zamenil, teda ľavý dolný presunul nahor a pravý horný nadol, tak dostaneš inverznú podobu obrázku. Začína nám svitať? OK, poďme ďalej.

Skalpel, prosím

Väčšina ľudí používa krivky len na zvýšenie kontrastu, čo je celkom škoda, pretože krivky toho dokážu omnoho viac. Ale tak dobrý kontrast je základ. Ak napríklad potrebuješ presvetliť tmavé oblasti, klikni a potiahni krivku v jej ľavej časti smerom hore. Ak potrebuješ zvýšiť kontrst, základom je takzvaná S krivka. Tmavé časti, čiže ľavú časť krivky potiahneš dole, pravú časť zas hore. Viď obrázok nižšie:

Sekcie krivky

Sekcie krivky

Červená časť zobrazuje tiene. Oranžová tmavé oblasti, žltá bledšie časti a zelená svetlé časti. Vďaka histogramu hneď aj krásne vidieť, ktoré časti obrázku potrebujú pomôcť. Napríklad na mojej fotografii jasne chýbajú najsvetlejšie časti, takže zdvihnutím krivky v pravej časti presvetlím celú fotografiu:

Úprava svetlej časti fotografie

Úprava svetlej časti fotografie

Všimni si, ako som si pomocnými kontrolnými bodmi “pridržal” tmavé časti fotografie a vyzdvihol len svetlé. Podľa histogramu by síce moja fotografia mala byť OK, ale jasne vidieť, že zelená farba je prehnaná. Čo teraz? V dialógu vľavo hore vyberiem zelený kanál a poďho upraviť len zelenú zložku fotografie:

Úprava zeleného kanála

Úprava zeleného kanála

Tmavšiu zelenú som si podržal kontrolným bodom približne v strede krivky. Zato svetlejšiu zelenú som plynule stmavil stiahnutím pravej časti krivky. Všimni si hlavne zvýraznené kvapky vody na liste. Pre porovnanie pred samotnou úpravou a po nej (vrchná čast je upravená):

Porovnanie

Porovnanie

Vysoký tón

Krivky sú výborným nástrojom aj na tónovanie fotografie (Split toning z angličtiny). Všetko čaro spočíva v hraní sa s jednotlivými kanálmi. Chceš spraviť pôsobivý portrét s divokými farbami?

Portrét - porovnanie

Portrét - porovnanie

Na dosiahnutie takéhoto výsledku sa stačilo s jednotlivými kanálmi pohrať nasledovne:

Nastavenie kanálov pre split toning

Nastavenie kanálov pre split toning

V podstate sa stále jedná o S krivky, len pre každý kanál s inými nastaveniami. Výsledok však dodá dramatickosť nielen portrétom. Split toning je dosť o experimentovaní. A potom si nezabudni každý experiment uložiť ako predvoľbu ;)

Tak čo? Pomohlo? Tip na záver: krivky sa dajú použiť aj pri úprave masiek. Takto sa dajú napr. rýchlo upraviť komplexné výbery ;)

Tagged on:             

Pridaj komentár