Gimp je na poli voľne šíriteľných bitmapových editorov stále najlepšie, no vývojári sa už roky vyhýbajú lepšej podpore správy farieb. S verziou 2.6 prišla aspoň podpora simulácie farebného výstupu, no priamej úpravy obrázkov v inom ako RGB farebnom priestore sme sa stále nedočkali. Na obzore je verzia 2.8, ktorá by už konečne podľa dostupných informácií mala CMYK podporovať. Kým sa jej však dočkáme, ukážem vám spôsob, ako na CMYK v súčasnej verzii GIMP

Základom je mať najnovší Gimp, aktuálna verzia je 2.6.7. Druhá podmienka je plugin Separate+, ktorý je potrebné nainštalovať. Ak neviete ako, Miro napísal výborný postup tu.

Ak máte všetko nainštalované, spustite Gimp (ak ešte nemáte) a choďte do nastavení gimpu, sekcia Správa Farieb (Color Management):

Nastavenia farebného managementu

Nastavenia farebného managementu

V prvej položke vyberte Simuláciu tlače, ako RGB profil odporúčam sRGB, pokiaľ pracujete s fotkami z bežných fotoaparátov, alebo Adobe RGB, pokiaľ ste si tento profil nastavili v zrkadlovke.

Ako CMYK profil použite taký, ktorý zodpovedá vášmu výstupnému zariadeniu. Väčšina schopných tlačiarní vo vašom okolí vám profil na požiadanie dodá. Ak nemáte špecifický profil, univerzálny, v Európe používaný profil je Fogra39 alebo Fogra27. Označenie Coated pred názvom profilu znamená, že sa bude tlačiť na natieraný papier (je hladší a lesklejší než obyčajný papier). Uncoated je nenatieraný (klasický kancelársky je napr. nenatieraný)

Profil monitora väčšinou nájdete na CD, ktoré ste dostali k vášmu LCD displeju. Ak ho nemáte, pozrite sa na web stránke výrobcu vášho LCD. Ak neuspejete ani tam, posledná možnosť je vyhľadať niekoho, kto má kalibračnú sondu a vytvorí vám profil na objednávku. To je však veľmi drahá záležitosť.

Rendrovací systém ponechajte na Perceptual, Softproof nastavte na rovnaký profil, ako ste dali v CMYK a pokiaľ chcete, aby Gimp označoval farby mimo farebného rozsahu, zaškrtnite voľbu Mark out of gamut colors a prípadne si vyberte farbu, akou má tieto farby zvýrazňovať.

Keď máme všetko nastavené, otvoríme si obrázok a zavítame do menu Zobraziť > Zobrazovacie filtre (View > Display Filters), kde si skontrolujeme, či máme zapnutú správu farieb.

Filtre zobrazenia

Filtre zobrazenia

Filtre zobrazenia sú výborná pomôcka, nielen pri správe farieb, ale umožnia vám nedeštruktívne meniť farby obrázku. Ak napríklad máte slabý kontrast pri vyhľadávaní hrán, stačí si vo filtroch zobrazenia zapnúť práve kontrast, zmeniť hodnoty a už sa vám bude lepšie pracovať. Ja napríklad často používam Gamma filter na dočasné zjasnenie. Vrátime sa ale k správe farieb. Ak máte zapnutý filter Color Management, je všetko v poriadku a môžeme pokračovať ďalej v úpravách obrázku podľa vašich predstáv. Keď je všetko hotové, zavítajte do menu Obrázok > Separate > Separate.


Plugin Separate

Plugin SeparateOtvorí sa vám nasledovné dialógové okno:Dialógové okno Separate

V prvej položke vyberiete profil zdrojového súboru. Ak zaškrtnete voľbu pod výberom filtru, prioritne sa použije ICC profil, ktorý má obrázok uložený v sebe. Pod týmito voľbami sa nachádza najdôležitejšia voľba a to výber CMYK profilu. Vyberte teda požadovaný profil a v prípade, že ľudia vo vašej tlačiarni nemali žiadne ďalšie špeciálne požiadavky, je všetko nastavene a môžete klinúť na OK. Plugin Separate+ vytvorí nový súbor, kde bude každá vrstva zodpovedať použitiu jednej z CMYK farieb. To, že je obrázok čiernobiely vás nemusí trápiť. Takto vyzerajú aj samotné farebné pláty pri ofsetovej tlači. Choďte ešte raz do menu Obrázok > Separate a tentokrát vyberte voľbu Uložit… (Save…):

Plugin Separate

Plugin Separate

Vyberte miesto, kam uložiť súbor a je to. Také jednoduché. Možno však tušíte, že takýto systém má jednu veľkú nevýhodu. Pri akejkoľvek ďalšej úprave obrázku musíte na novo vytvoriť aj CMYK verziu. Bohužiaľ, iné riešenie zatiaľ neexistuje. Ja sa tomuto snažím vyhýbať tak, že nerobím prevod do CMYK až kým nie je schválená finálna verzia tlačoviny. V Gimpe aj v Scribuse používam simuláciu tlače a tak mám predstavu, ako budú farby degradované. Keď zákazník povie finálne slovo, vytvorím pre všetky obrázky CMYK verzie a pripravím finálne PDF do tlače. A zatiaľ sa nikto nesťažoval :)

Tagged on:         

16 thoughts on “Gimp: ako na CMYK

 • 5. október 2009 at 18:35
  Permalink

  Paráda, tak som sa dočkal nových informácií. Bol som ale prekvapený, keď som chcel previesť nejaký súbor v priestore RGB do CMYK. Po zapnutí správy farieb bola značná plocha obrázku (viac ako polovica) mimo farebného rozsahu (vyznačená sivou farbou). Išlo hlavne o tmavé až čierne farby. Zaujímalo by ma preto, ako sa dá v takomto režime vôbec pracovať – mne to pripadá hodne zložité. Ako dostanem túto plochu do farebného rozsahu? Treba sa tým trápiť, alebo to urobí software automaticky? Je nejaká možnosť náhľadu, ako bude takto prekonvertovaný obrázok vyzerať (vo farbe)? Ďakujem za rady.

  Reply
 • 6. október 2009 at 18:55
  Permalink

  stačí vypnúť zvýrazňovanie farieb mimo farebného rozsahu (mark colors out of gamut musí byť nezaškrtnuté). gimp bude zobrazovať farby tak, ako sa vytlačia.
  gimp zvýrazňuje čistú čiernu farbu v CMYK obrázkoch preto, lebo farebný priestor CMYK jednoducho nedokáže vytlačiť čistú čiernu, pokiaľ sa to zobrazuje ako RGB (Gimp, totiž stále pracuje v RGB priestore)

  Reply
 • 18. október 2009 at 21:01
  Permalink

  Takže ak som to správne pochopil, nie je potrebné sa stresovať tým, že niektoré farby v obrázku sú mimo farebný priestor? Jednoducho po prevode do CMYK a vytlačení bude obrázok vyzerať tak, ako jeho predloha v Gimpe v priestore RGB? Nebude tam žiadny farebný posun?
  Ďakujem za odpoveď

  Reply
 • 19. október 2009 at 8:21
  Permalink

  nie nie, to zvyraznovanie farieb mimo farebneho rozsahu sluzi na to, ze zvyraznene farby v RGB budu vyzerat inak v CMYK. lenze Gimp funguje stale v RGB a v pripade ciernej farby nastava neprijemna situacia, ze RGB ciernu bude stale zvyraznovat ako mimo rozsahu.
  Ak je aktivny zobrazovaci filter Color management a je spravne nastaveny, tak moznost zvyraznovat farby mimo farebneho rozsahu sa moze kludne vypnut, pretoze v tomto pripade robi skor neplechu. Zvyraznovanie farieb mimo farebneho rozsahu je dobre, pokial nemame aktivny CMYK profil a simulaciu tlace.

  Reply
 • 19. október 2009 at 20:36
  Permalink

  Stále mi to nie je celkom jasné. Ako teda dokážem zistiť z pohľadu či už zo zapnutým filtrom alebo bez neho, ako bude v konečnom dôsledku vyzerať fotografia, ktorú prekonvertujem z RGB do CMYK. Ak teda bude napríklad čierna farba po vytlačení vyzerať ináč ako pri pohľade na monitor (stále v priesore RGB), musím to ešte pred samotnou tlačou nejako skorigovať, alebo nie? Ináč bude vytlačená fotografia farebne odlišná od tej, akú som v skutočnosti nafotil, čo samozrejme nechcem. Určite v tom mám hokej a možno pletiem jablká s hruškami, no z článku a našej diskusie mi to takto nejako vychádza. Skrátka, to čo je mimo farebný priestor bude po vytlačení vyzerať ináč. Ako teda dosiahnem to, aby foto po prevode do CMYK vyzeralo tak, ako ho vidím či natianhem z fotoaparátu v priestore RGB (RGBs či Adobe RGB)? Toto by som chcel pochopiť a som o level vyššie :))).
  Ďakujem za zhovievavosť, predsa len nie som grafik …

  Reply
 • 19. október 2009 at 21:28
  Permalink

  ak je v gimpe zapnuta Print Simulation, teda simulacia tlace, zvoleny spravny profil monitora aj tlaciarne, tak potom to, co je na obrazovke, sa vytlaci aj na konkretnej tlaciarni. a v tomto pripade netreba zapinat zvyraznovanie farieb mimo farebneho priestoru. no a pokial teda pri ukladani vyseparovaneho CMYK TIF suboru zvolime ten isty profil tlaciarne, aky je pouzity aj pri simulacii tlace, tak mame prakticky zarucene, ze to, co je na obrazovke, sa aj vytlaci.

  Reply
 • 20. október 2009 at 21:36
  Permalink

  No super, už v tom začínam mať jesnejšie. Ešte ma zaujíma veľa ďalších vecí, ale budem Vám to servírovať potroche. Máte určite aj dôležitejšiu prácu. Ešte raz vďaka.

  Reply
 • 23. október 2009 at 18:10
  Permalink

  Ešte by som sa chcel opýtať, ktorý druh tlače nevyžaduje farebný priestor CMYK.

  Reply
 • 23. október 2009 at 21:45
  Permalink

  no v podstate domace atramentove aj farebne laserove tlaciarne su optimalizovane na tlac v RGB priestore a tlacou v CMYK sa clovek vacsinou pripravi o zivsie farby.

  Reply
 • 28. október 2009 at 22:35
  Permalink

  prosim vas kde najdem cesky tutorial k tomuto programu prosim napiste URL adresu na tento e-mail: superboy@atlas.sk dik

  Reply
 • 10. december 2009 at 19:40
  Permalink

  Pozdravujem,
  opäť som natrafil na nejaký problém, s ktorým si neviem rady. Do GIMPU som natiahol ďalší zásuvný modul, tento krát na spracovanie súborov RAW. Uvítal by som nejaký tutoriál na túto tému. Prvé čo ma nejak zarazilo je skutočnosť, že načítané fotografie majú prehnane sýte farby. V náhľade súboru, ktorý sa má otvoriť je to ešte OK, akonáhle je to otvorené prostredníctvom UFRAW, foto vyzerá celkom ináč, ako fotografovaná scéna. Zrejme bude problém niekde v nastaveniach, možno aj vo verzii zásuvného modulu a samotnej verzii Gimpu. Viete mi v tomto poradiť.
  Veľmi pekne ďakujem

  Reply
 • 11. december 2009 at 17:27
  Permalink

  Skúšal som viacero RAW konverzií a nenarazil som na žiadny podobný problém. Vždy zodpovedala farebnosť v UFRaw farebnosti po otvorení v Gimpe:
  http://www.pixla.eu/!dwn/Photoshop-20091211-172517.jpg

  Mám poslednú verziu Gimpu aj UFRaw pre Mac OS, ale s takýmto problémom som sa nikdy nestretol ani pod Windows a Linux verziou, takže ostávam aj ja bezradný.

  Reply
 • 4. január 2010 at 12:08
  Permalink

  3h som sa snažil stiahnuť a nainštalovať ten separate + plugin aj pomocou toho Mirovho návodu aj tak sa mi však nepodarilo nič dosiahnuť :( Keď stiahnem to separate+ napr. (http://sourceforge.jp/projects/separate-plus/downloads/42977/separate+-0.5.5.zip/) a rozzipujem to je tam plno kadejakých súborov a SCM subory su len 2 (separate+-0.5.5sample-scripts) qexport.scm a qproof.scm ak ich skopírujem podľa návodu do GIMP priečinka nič sa nestane. Mám síce v GIMPe v sekcii obrázok separate ale tam už potom separate nemám. Miesto toho mám len obrázok->separate->qexport alebo obrázok->separate->qproof ani jedno ani druhe mi však nepomože :( Poradte prosiim

  Reply
 • 4. január 2010 at 21:02
  Permalink

  Tak po pol dni strávenom na Googli som to našiel kade-tade po nete na anglických stránkach rôzne návody a odporúčania.. tak to sem skúsim zhrnúť a napísať ako som postupoval. Možno to niekomu pomôže :)
  1. V prvom rade treba stiahnuť separate+ napr. z tejto stránky (http://sourceforge.jp/projects/separate-plus/downloads/42977/separate+-0.5.5.zip/) ďalej treba stiahnuť z tejto stránky: (http://download.adobe.com/pub/adobe/iccprofiles/win/AdobeICCProfilesCS4Win_end-user.zip) súbor a obe rozbaliť.
  2. Vojsť do toho AdobeICCProfilesCS4Win_end-user a nájsť tam priečinok CMYK. Označiť v nom všetky súbory kliknúť pravým a dať “nainštalovať profil”. to isté pre RGB.
  Tým by sme mali prvú časť hotovú a môžeme prejsť do priečinka separate+.
  3. V prvom rade v ňom treba nájsť priečinok bin: “…separate+-0.5.4binwin32_gimp2.4″ skopírovať 3 súbory ktoré tam sú (separate.exe, separate_import.exe…) do GIMPu. Ja som to mal na adrese: “C:Program Filesgimp-2.0libgimp2.0plug-ins”
  4. Následne je nutné súbor “liblcms-1.DLL” skopírovať do “C:Program Filesgimp-2.0bin” (tento súbor som však mal v PC už predtým).
  5. Ďalej je treba skopírovať z priečinka, “…separate+-0.5.xpo” ; súbor “ja.gmo” do priečinka GIPMu: “C:Program Files gimp-2.0sharelocalejaLC_MESSAGES” a premenovať ho na: “gimp20-separate.mo”
  6. Potom už len spustiť GIMP a malo by všetko fungovať tak, ako má :) Veľa šťastia!

  Reply
 • Pingback: DTP pre zelenáčov: A na konci sveta je… začiatok. | pixla.eu

 • Pingback: DTP pre zelenáčov: A na konci sveta je… začiatok. | Tomáš Chorvát

Pridaj komentár